Polska Unia Ssireum jest ogólnopolskim zrzeszeniem klubów sportowych, której statutową misją jest promocja i propagowanie koreańskich zapasów Ssireum.

 

 

Historia:

Polska Unia Ssireum powstała w 2016 roku z inicjatywy Jerzego Konarskiego. Polska Unia Ssireum członkiem Światowej Federacji Ssireum z siedzibą w Seoulu, i reprezentuje tę Federację na terenie Polski.

 

 

Struktury / Władze:

Związek Sportowy Polska Unia Ssireum zrzesza obecnie ponad 100 osób z całej Polski. ZS PUS współpracuje obecnie z kilkunastoma klubami sportowymi sztuk walki.

Na czele Związku stoi 5-osobowy Zarząd.

 

(Zainteresowane przystąpieniem do Polskiej Unii Ssireum kluby i osoby, proszone są o kontakt z Prezesem ZS PUS pod nr tel. 504 042 252 lub na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

 

 

Zakres działania:

 • - prowadzenie współzawodnictwa sportowego (Mistrzostwo o Puchar Polski, Wojewódzkie Mistrzostwa Ssireum);
 • - reprezentowanie kraju na arenie międzynarodowej;
 • - szkolenie sędziów, instruktorów, zawodników i managerów;
 • - organizowanie wyjazdów na zawody zagraniczne i światowe;
 • - wspieranie klubów w ich działalności w zakresie popularyzacji Ssireum i rozwoju zapasów koreańskich Ssireum (szkolenia, olimpiady specjalne, paraolimpiady, zawody amatorskie, zawody studenckie, szkolenia wojskowe, wymiana i szkolenie instruktorów w krajach Unii Europejskiej).

 

Ssieum = Ssireum (czytaj: Sirum), czyli zapasy koreańskie mają bardzo odległe pochodzenie. Świadczą o tym malowidła naścienne na dawnych nagrobkach w Korei. Ten rodzaj walki powstał w Korei i był praktykowany przy okazji lokalnych świąt. Walki odbywały się między najsilniejszymi młodzieńcami w wioskach. Mężczyznę, który do końca utrzymał się na nogach, ogłaszano zwycięzcą. Przyznawano mu tytuł Changsa (siłacza) i nagradzano wołem. Pierwsza pisemna wzmianka o Ssireum sięga 1330 roku, i opisuje króla, który uprawiał ten sport ze... służącym. W 1927 roku w Korei odbyły sie zawody Ssireum, które pobudziły zainteresowanie tym sportem i podniosły Ssireum ze starej ludowej, rekreacyjnej aktywności do współczesnego sportu.

 

Wraz z rozwojem przemysłowym Korei, ten typ zapasów stał się prawdziwym sportem. Ma on zaplecze w postaci zawodowych drużyn pochodzących ze szkół wyższych i klubów sportowych, organizujących krajowe mistrzostwa Ssireum Changsa oraz liczne zawody w całym kraju. Walka odbywa się między dwoma zapaśnikami wewnątrz pola walki. Jeden z największych zawodników w tej dyscyplinie to Li Man-Ki. W latach osiemdziesiątych XX wieku zdobył wiele razy tytuł Changso (jangsa) i dzięki niemu wzrosło zainteresowanie tym sportem. W 1983 roku została założona Korea Folk Ssireum Federation, a rok później sponsorem jej został Hercules Contest Universal Z czasem publiczność oglądająca walki i kibicująca temu sportowi, zarówno osobiście jak i poprzez transmisje telewizyjne, przewyższyła liczebnością wszystkie inne imprezy sportowe w historii współczesnej Korei. Światowa Federacja Ssireum ma siedzibę w Korei (Seoul) i należy do niej 70 państw w Polska (reprezentowana przez Związek Sportowy Polska Unia Ssireum). W 2015 roku odbyły się V Mistrzostwa Świata Ssireum w Birmie i I Azjatyckie Mistrzostwa Świata Ssireum w Birmie. Kolejne, VI Mistrzostwa Świata Ssireum, odbędą się w 2016 roku w Korei (Seoul). II Azjatyckie Mistrzostwa Świata Ssireum odbędą się w Korei.

 

Ssireum to tradycyjna forma koreańskich zapasów. Może ją uprawiać praktycznie każdy, także osoby z zaburzeniami sensorycznymi czy nawet psychicznymi. Zawodnik przystępując do walki zakłada pas, który przepasuje wokół talii i prawego uda. Należy chwycić za pas przeciwnika, a następnie próbować doprowadzić go do przewrócenia się poprzez chwytanie, ciągnięcie, podnoszenie. Zwycięzcą zostaje osoba, która doprowadziła do upadku przeciwnika, czyli dotknięcia podłoża dwolną częścią ciała (oprócz oczywiście stóp, które znajdują się w stałym kontakcie z podłożem). Pomimo, że zasady Ssireum są dość proste, to dopiero jednak zmagania wytrzymałości fizycznej i dobór stosownych technik potrafią naprawdę wciągnąć i zafascynować tym sportem.

Proste zasady Ssireum dają możliwości osobom o różnym stopniu sprawności, np. Z upośledzeniem czucia, aby w pełni uczestniczyły w tym sporcie - najważniejszą wskazówką jest wyczuwanie pozycji przeciwnika poprzez uchwycenie jego pasa. Dyrektor Stowarzyszenia Korea Ssireum, Wi-Gon jung, który także uczy Ssireum na Uniwersytecie Yongin w Seulu w Korei, potwierdził, że osoby ze znacznym upośledzeniem wzroku startowały z osobami zdrowymi i odnosiły sukcesy (W.-G. Jung, Komunikacja osobista, lipiec, 1997 r.).

 

Kevin Dunn napisał w 1997 roku, że wrestling to sport, w którym uczniowie z upośledzeniem wzroku z powodzeniem rywalizują z widzącymi przeciwnikami na poziomie szkoły średniej czy uczelni wyższej i innych rozgrywkach". Walka jest jeszcze łatwiejsza w Ssireum niż w wrestlingu dla uczestników np. z wadami wzroku. W takich przypadkach należy jednak zwrócić uwagę na dostosowanie pracy sędziego do grupy tych osób; chodzi o przekazywanie przez niego komunikatów.

 

Osoby z umiarkowanym do ciężkiego upośledzenia psychicznego też mogą uczestniczyć w sporcie Ssireum, z powodu prostych zasad tego sportu i stałego kontaktu z przeciwnikiem (pas).

 

Z udziału w Ssireum może korzystać praktycznie każdy i w różny sposób. Po pierwsze taki trening może zwiększyć siłę uczestnika, elastyczność, wytrzymałość, równowagę i zwinność. Ssireum może zapewnić zarówno wewnętrzną harmonię (pobudza siły duchowe i psychiczne), jak i zewnętrzną (poprzez trening fizyczny), pomagając rozwinąć tężyznę fizyczną, a także koncentrację uwagi i skupienie. Ponadto Ssireum oferuje możliwości rozwoju osobistego, wśród uczestników rozwijają się trwałe przyjaźnie, sprzyja podejmowaniu decyzji, uczy samodyscypliny i zaangażowania, a także wpływa na zwiększenie poczucia własnej wartości i pewności siebie.

 

Ssireum to gra fair pały w ścisłym znaczeniu tego słowa. Wymaga od uczestników kultury osobistej. Podobnie jak większość wschodnich sztuk walki (np. judo, karate, kung fu, taekwondo), w Ssireum należy przestrzegać określonych dla tego sportu zasad, a co najważniejsze, słuchać trenerów. To podstawowa koncepcja sportu koreańskiego i zasad sztuki walki. Ponadto osoby biorące udział w koreańskich sztukach walki muszą zrozumieć koreańską kulturę idee, terminologię.

 

 

Sprzęt:

Rolę "ringu" w Ssireum pełni koło o średnicy 8m, pokryte pisakiem, wyodrębnione z kwadratu o powierzchni 13m x 13m. Warstwa piasku powinna mieć 10-20 cm głębokości. Oczywiście adepci będą używać do ćwiczeń materaców gimnastycznych jako podłoża.

 

Pas, który wiąże się wokół talii i prawego uda, jest wykonany ze specjalnej, bardzo wytrzymałej, bawełny. Nie ma ograniczeń dotyczących długości pasa, natomiast mogą istnieć wymogi (uregulowane przepisami) co do jego szerokości. Kolor pasa służy do identyfikacji przeciwników (pas czerwony i pas niebieski).

 

Warto zaznaczyć, że w Korei nie ma Ssireum dla kobiet, ale zdaniem fachowców w tej dziedzinie, powinny być one zachęcane do udziału w sporcie, który z czasem mógłby się rozwinąć. Kobiety powinny ćwiczyć w obcisłych T-shirtach, aby przeciwniczka nie mogła chwycić za koszulkę. Przy okazji warto wspomnieć, że nie wolno walczyć w obuwiu, mając jakąkolwiek biżuterię, zegarki czy okulary.

 

 

Procedury:

Oficjalnym czasem trwania walki są trzy 3-minutowe rundy z 1 minutą odpoczynku po pierwszych dwóch rundach. Jednak czas trwania walk może być skrócony do trzech 2- minutowych rund z 30-sekundowymi przerwami między nimi. Gdy zawodnik wyjdzie z pola walki o średnicy 9m., zegar zostaje zatrzymany. Zawodnik upada - runda się kończy. Jeśli zawodnik wygrywa dwie pierwsze rundy, to pojedynek się kończy. Jednak, jeśli uczestnicy trzymają się przez trzy rundy, dozwolona jest jedna runda dodatkowo. Jeśli nie nastąpi powalenie przeciwnika, lżejszy zawodnik wygrywa.

 

Przed walką obydwaj zawodnicy kłaniają się sobie, a potem klękają w niewielkiej odległości od siebie. Każdy chwyta za pas przeciwnika. Gdy sędzia daje sygnał, obydwaj zawodnicy wstają. Kiedy sędzia daje sygnał startu, zaczynają walkę (pchania się, ciągnięcia), tak by powalić przeciwnika.

 

Zasady Ssireum zabraniają niektórych zachowań:

 • a) próby zadławienia lub skręcania szyi przeciwnika;
 • b) kopania lub ataku głową;
 • c) starania się uderzenia w oko przeciwnika;
 • d) atakowanie w okolice twarzy;
 • e) skręcania lub zgniatania palców;
 • f) uderzeń ciałem ciała przeciwnika;
 • g) pchania przeciwnika celowo z pola walki (poza wyznaczony obszar o średnicy 9m.);
 • h) przeciągania lub unikania kontaktu;
 • i) wykonywania obraźliwych gestów lub uwag.

 

kolejności pasa wokół prawej nogi i spomiędzy nóg wyciągnięcie go do góry, tak aby węzeł znalazł się na prawej kości biodrowej. W zależności od wiązania, inaczej przeciwnicy chwytają się przystępując do walki.

 

Liczba rund w walce musi zamknąć się w trzech, ale każda runda może być zmodyfikowana - zamiast trzech standardowych minut może trwać dwie lub trzy minuty. Zawodnicy np. w klasie powinni być zorganizowani w grupy wagowe - po trzy osoby. Jeden z nich zawsze służąc za sędziego. Instruktorzy muszą podkreślać znaczenie roli sędziego w określaniu, czy zawodnik dotknął jakąś częścią ciała maty oraz panowania nad kulturą walki.

 

Uprawianie Ssireum może służyć do wielu celów. Jak wspomniano wcześniej, udział w tej sztuce wałki oferuje studentom możliwości rozwoju fizycznego, psychicznego i duchowego, pomaga zachować wewnętrzną równowagę, uczy ducha walki.

 

Instruktorzy mogą wykorzystać naukę tego sportu do przybliżenia zawodnikom koreańskiej kultury, tradycji, języka, kodeksu postępowania. Ćwicząc Ssireum można zaktywizować ciało, zapanować na energią swoją i przeciwnika, jednocześnie zachowując własną równowagę. Wreszcie badać w praktyce ćwiczeń najbardziej skuteczne strategie ruchu, można tą wiedzę wprowadzić do dyskusji o fizyce masy ciała, dźwigni i jak zminimalizować wysiłek fizyczny, aby osiągnąć cel.

 

Na wszystkich poziomach edukacji szkoleń udział w Ssireum powinien być postrzegany przez nauczycieli jako cel sam w sobie. Sport ten wzmacnia wytrzymałość, elastyczność, wpływa na zwiększenie kondycji, a zarazem relaksuje i odstresowuje oraz pomaga radzić sobie z problemami. Ważnym aspektem jest również to, że Ssireum można traktować jako wstęp lub uzupełnienie innych sztuk walki. Ssireum jest praktycznie niekontuzyjne.

 

 

Uwagi końcowe:

Wystarczy niewiele wysiłku, aby walki Ssireum odbywały się w każdym możliwym miejscu, z udziałem mężczyzn i kobiet, w różnych kategoriach wagowych. Stowarzyszenie Korea Ssireum zamierza przygotować m.in. Osoby niepełnosprawne (o różnym stopniu sprawności) na międzynarodowe paraolimpiady.

 

Gdy zawodnik zastosuje któreś z tych niedozwolonych zachowań, sędzia wydaje ostrzeżenie. Gdy zawodnik dostaje dwa ostrzeżenia, jedna runda jest przyznawana przeciwnikowi. Jeśli zawodnik otrzyma trzy ostrzeżenia, sędzia oświadcza, że przeciwnik wygrywa.

 

Walki zwykle są prowadzone pomiędzy zawodnikami tej samej kategorii wagowej. W razie potrzeby sąsiednie dwie klasy wagowe mogą być łączone w celu utworzenia pojedynczej klasyfikacji. Stowarzyszenie Korea Ssireum określa siedem kategorii wagowych w każdym z czterech etapów nauczania - podstawowe, gimnazjum, szkoły średniej i uczelni. Np. Na siedem klas gimnazjum - liceum jest podział: poniżej 70 kg, 70- 75 kg, 75-80 kg, 80-85 kg, 85-90 kg, 90-100 kg i powyżej 100 kg. Wyjątek stanowi najcięższa z wag - dla profesjonalistów są dwie kategorie wagowe - hanra (poniżej 100 kg) i baekdu (ponad 100 kg) oraz najlżejsza z wag w zakresie 5-10 kg (dzieci do lat 7).

 

Stowarzyszenie Korea Ssireum określa, że walki powinny być nadzorowane przez trzech sędziów, w tym jednego sędziego głównego. Sędziowie sygnalizują początek i koniec walki, decydują kto jest zwycięzcą. Zatrzymują walkę, gdy pojawią się jakieś sytuacje szkodliwe. Zazwyczaj sędzia główny wykorzystuje tylko sygnał gwizdka.

 

Siła fizyczna i wola walki są bardzo ważne w rozgrywkach Ssireum, ale znajomość różnych dźwigni, szybkość reakcji, kondycja fizyczna i umiejętności techniczne są o wiele bardziej istotne, aby odnieść sukces. Techniki Ssireum można ogólnie podzielić na cztery kategorie - ręka, nogi, tułów i techniki mieszane.

 

 

Włączenie Ssireum do Wychowania Fizycznego:

Ssireum można łatwo włączyć do programów kształcenia fizycznego na poziomie szkoły podstawowej, gimnazjum i w szkolnictwie wyższym. Pierwszym wymogiem jest tzw. "ring". Zamiast kręgu piasku, nauczyciele mogą wykorzystać duże maty zapaśnicze lub połączyć mniejsze maty gimnastyczne. W każdym obiekcie szkolnym są standardowych rozmiarów maty (materace) gimnastyczne. Mogą być połączone w celu stworzenia przestrzeni Ssireum - 16m x 16m nadaje się do prowadzenia ćwiczeń. Pas ćwiczebny może być wykonany z bawełnianej tkaniny (około 24-30 cm szerokości i 12-15m długości). Można go też zastąpić standardowym pasem innych wschodnich sztuk walki tej samej długości. Są co najmniej dwa sposoby wiązania pasa. Najpierw może on być owinięty wokół talii, potem zawiązany na prawym udzie. Drugi sposób, to owinięcie w pierwszej

Nasi przyjaciele i partnerzy